Bizden Haberler

POLİKARBON ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ

POLİKARBONAT  ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ :

 

1- KIRILMAZ... Polikarbonat  ürünler normal kullanım şartlarında kırılmadıkları gibi sıradışı etkilere maruz kaldıklarında ( örneğin üzerinden araba geçmesi, çekiçle vurulması, mengenede sıkıştırılması vs. ) dahi kırılmazlar.Ancak zaman ve kullanım sıklığı biraraya geldiğinde kaçınılmaz olarak kırılmalara rastlanır ki bu da beklenen kullanım ömrünün kat kat üzerindedir. 

2- ÇİZİLME... Polikarbonat oldukca sert bir plastik türüdür.Dolayısı ile çizilmelere karşı diğer plastiklerden çok daha fazla dayanıklıdır.Ürünlerimizi el ile yıkadığınız sürece 1500-2000 yıkama arası bir kullanım ömrü ile kullanabilirsiniz.Bu , ortamdaki suyun sertliğine, sudaki kireç ve çökelti miktarına göre değişebilir.Ancak yinede tamamen çizilmez değildir.Sert yüzeyli ovma pedleri ile yıkamanız halinde ürünler çizilecektir. 

3- SICAKLIK DAYANIMI... Polikarbonat ürünlerimizi -40 C ile +120 C arası sıcaklıklarda rahatca kullanabilirsiniz.Bu sıcaklıktan anlaşılması gereken , ortamdaki hava sıcaklığıdır.Doğrudan alev ile temas ettirmeyiniz  , klasik fırınlarda ve mikrodalga fırınlarda kullanmayınız.Bunun haricinde derin dondurucularda , buzdolaplarında, güvenle kullanabilirsiniz.

4- GIDA ASİTLERİNE VE ALKOLE KARŞI DAYANIKLIDIR...Limon, portakal,havuç vb. meyve asitleri karşısında diğer plastikler ( örneğin PS ) şeffaflıklarını kaybederken, polikarbonat bundan etkilenmez, aynı şeffaflığını ve parlaklığını korur.Alkollü içeceklerdede aynı dayanıklılık sözkonusudur.Ancak anason a karşı dayanıksızdır.Rakı , ouzo gibi içeceklerde kullanılmamalıdır.

5- KOKU... Polikarbonat diğer plastiklerde olan özgün bir kokuya sahip değildir.Kokmaz.Aynı zamanda içine konan sıvıların kokusunuda kendinde barındırmaz.Bu sebeple dönüşümlü 19 lt. lik su ambalajlarında yanlızca polikarbonat kullanılmasına izin verilir.

6- YIKAMA… Polikarbonat ürünlerimizi elle yıkamanız önerilir.